BLOG: Samodzielny montaż ogrodzenia panelowego ?

Samodzielny montaż ogrodzenia panelowego ? Podpowiadamy jak to zrobić !

Ogrodzenia panelowe będą doskonałą inwestycją dla wszystkich, którzy szukają estetyki, świetnej jakości i atrakcyjnej ceny.

Dzięki uniwersalnej formie taki system idealnie sprawdzi się do ogrodzenia posesji mieszalnych, obiektów użytkowych, sportowych czy przemysłowych. Starannie zamontowany, gwarantuje wieloletnią trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Jeśli planujesz zakup i samodzielny montaż ogrodzenia panelowego, podpowiemy Ci w jaki sposób zrobić to skutecznie i fachowo.

Kupuj u sprawdzonego producenta

Pierwszym krokiem powinien być zakup niezbędnych do stworzenia ogrodzenia elementów. Wśród nich znajdują się oczywiście panele ogrodzeniowe, a także słupki profilowe oraz podmurówka (o ile zdecydujesz się na jej montaż).

Dokonując zakupów poszukaj doświadczonego, renomowanego producenta. W ten sposób otrzymasz gwarancję najwyższej jakości produktów w atrakcyjnej cenie. Kupując wprost od producenta omijasz bowiem łańcuch pośredników w postaci hurtowników i sprzedawców detalicznych.

W razie ewentualnych kłopotów z samodzielnym montażem profesjonalny dostawca udzieli Ci również niezbędnego wsparcia, doradzi i wskaże możliwe źródła problemu.

Przygotuj teren

Zanim rozpoczniesz montaż ogrodzenia, powinieneś usunąć z powierzchni terenu wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać prace montażowe. Mogą być to gałęzie, gruz czy zwykłe przedmioty użytkowe. W idealnych warunkach montaż ogrodzenia panelowego powinien odbywać się na całkowicie płaskim terenie. Przed stworzenie konstrukcji warto wykonać więc prace służące jego wyrównaniu. Jeśli ogrodzenie ma powstać na obszarze, gdzie znajduje się świeża lub rozkopana ziemia, koniecznie należy ją zagęścić, używając do tego celu zagęszczarki wibracyjnej lub tzw. skoczka.

Starannie zaplanuj położenie poszczególnych elementów

Planowanie ogrodzenia należy rozpocząć od rozmierzenia słupków narożnych i początkowych. To one wyznaczają finalny kształt konstrukcji. W przypadku słupków narożnych, warto wziąć pod uwagę również efekt wizualny. Aby ogrodzenie prezentowało się nienagannie, węższą stronę elementu zawsze kierujmy na zewnętrz.

Kiedy zaplanujemy już rozmieszczenie słupków skrajnych, należy wymierzyć odległość pomiędzy ich osiami (czyli środkami każdego z nich). Otrzymaną warto dzielimy przez 2,58 m. (dokładnie taką odległość pokrywa 1 przęsło wliczając w to słupek i dystans na obejmie).

Zamontuj słupki ogrodzeniowe

Kolejnym krokiem powinien być montaż słupków ogrodzeniowych. Jak nietrudno zgadnąć każdy słupek potrzebuje dołka. Jeśli to możliwe, użyj do jego stworzenia wiertnicy glebowej, która umożliwi wykopanie dołka o idealnych parametrach. Koszt takiego narzędzia jest jednak dość spory, dlatego zastanów się nad możliwością wypożyczenia urządzenia. Innym rozwiązaniem, choć zdecydowanie mniej precyzyjnym, jest wykopanie otworów przy pomocy szpadla. Standardowa średnica dołka to z reguły 25 cm. Czasem, zwłaszcza w przypadku wyższych ogrodzeń wynosi ona 30 lub 35 cm. Pamiętaj, aby ustawić słupki w centralnym punkcie dołków. Aby nadać im należytej stabilności użyj zaprawy cementowej lub suchego betonu B15. Najlepszym sposobem osadzania słupków będzie wykonanie tej czynności przy użyciu dwóch sznurków – dolnego – napiętego około 20 cm. nad ziemią oraz górnego, który przebiega na wysokości końca słupków, wyznaczając górną krawędź ogrodzenia. Aby osadzenia słupków przebiegło bez zarzutu, warto skorzystać z poziomicy. Rozciągnięte i napięte sznurki gwarantują bowiem pion tylko w jednym wymiarze.

Zamontuj panele

Kiedy beton dokładnie zwiąże słupki, można rozpocząć właściwy montaż paneli. Odbywa się to przy pomocy obejm, które umożliwiają łączenie paneli ze sobą oraz z słupkami.

Podczas tworzenia konstrukcji ogrodzenia panelowego będą nam potrzebne:

  • obejmy pośrednie, służące do łączenia 2 paneli, znajdujących się obok siebie w linii prostej,
  • obejmy startowe, chwytające 1 panel (np. na początku i końcu ogrodzenia),
  • obejmy narożne, stosowane w narożnikach ogrodzeń.
  • Montaż obejm jest stosunkowo prosty i nie powinien przysporzyć Wam kłopotów. Warto pamiętać jedynie, że śruby powinny przebiegać za drutem, by w przypadku zerwania plastikowej przekładki było dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli zdecydujemy się na montaż ogrodzenia bez podmurówki można skorzystać z szybkiego systemu zwanego „montażem śląskim”. Nie czekając na zastygnięcie betonu, montujemy całe ogrodzenie panel po panelu. Konstrukcję stabilizujemy drewnianymi łatami lub żerdziami które stabilizują strukturę, aż do czasu związania betonu. Takie rozwiązanie jest jednak polecane osobom bardziej doświadczonym. Ewentualne błędy wynikające z niedokładnego połączenia paneli z słupkami mogą mieć bowiem mało estetyczne konsekwencje.